KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 653069
*
nr 65 3069
GOUACHE
Starenow, Landskap, 32 x 49
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juni 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst landskap landskapsmotiv landskapsmåleri starenow täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:06
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:41
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:24
-
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:40
-
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:11
*
GOUACHE
nr 65 3069
GOUACHE
Starenow, Landskap, 32 x 49
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 18 juni 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst landskap landskapsmotiv landskapsmåleri starenow täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:06 -
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:41 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:24 -
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:40 -
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:11